Detektor logo Light

Više od deset miliona za spomenike u deceniji izgubljenoj za memorijalizaciju i reparacije

U protekle četiri godine, iz lokalnih budžeta izdvojeno je više od pet i po miliona maraka za izgradnju i održavanje spomenika civilnim i vojnim žrtvama rata, pa je ukupan iznos potrošen za memorijalizaciju premašio deset miliona u posljednjoj deceniji, pokazuju podaci koje je prikupio Detektor. Ali koliko je ovaj i drugi budžetski novac istinski pomogao stvaranju sistemskog pristupa procesima tranzicijske pravde – memorijalizaciji i reparacijama – i osiguravanju potpunog okvira okrenutog žrtvama i njihovim porodicama?


Piše: Emina Dizdarević Tahmiščija

Irmela Šabanović imala je pet godina kada je sredinom rata posljednji put vidjela svog oca Fuada Malića. Prve uspomene koje je kao dijete napravila bile su i jedine koje će imati na njega.

Posebno na dječiju suknjicu koja se zvala lambada – njegov poklon za rođendan.

“Bila je bijela s crnim tufnicama. To je bila jedina uspomena na njega”, kaže Irmela dok se prisjeća posljednjeg susreta s ocem 1993. godine, kada je s majkom napustila Srebrenicu.

“On se vratio po tu suknjicu i donio meni. To je naš zadnji susret i rastanak bio. U autobusu sam bukvalno preplakala cijeli taj put”, kroz suze se prisjeća Irmela.

Još uvijek pažljivo čuva pisma koja joj je otac slao dok je bila u izbjeglištvu u Sloveniji.

Danas je u godinama koje je on imao kada je u julu 1995. ubijen u zemljoradničkoj zadruzi u Kravici, nadomak Bratunca. Teško joj pada što više ne može ući u krug zadruge da položi cvijeće i prouči Fatihu.

“Jer ipak, tu je duša izdahnula”, kaže ona.

Prvi put je ušla u hangar Kravice 2013. godine, na mjesto gdje je njen otac posljednji put viđen živ. Njegove posmrtne ostatke je pronašla na dvije lokacije kod Zvornika. Ove masovne grobnice još uvijek nisu obilježene zvaničnim spomenicima ili natpisima.

Godinama su na mjestu ubistava u Kravici jedino obilježje bile rupe od metaka na zidu jer lokalne vlasti nisu dozvoljavale niti pravile spomenik ubijenima. Onda su 2022. godine, umjesto u spomenik, novac uložili u renoviranje hale, čija svijetla i nova fasada ne odaje utisak da su tu strijeljane stotine ljudi.

Bratunac je potrošio više od 190.000 maraka za ove radove. Prema podacima koje je prikupio Detektor, ova općina nije u protekle četiri godine izdvajala novac za spomenike žrtvama genocida ili obilježavanje masovnih grobnica.

Od početka 2020. godine lokalne vlasti u Bosni i Hercegovini izdvojile su preko pet i po miliona maraka za izgradnju spomenika gotovo isključivo samo većinskom narodu u svojoj općini. Time je zbir potrošenog novca za izgradnju i održavanje spomenika prerastao deset miliona maraka u posljednjih deset godina.

Ali koliko je taj novac zaista doprinio procesima tranzicijske pravde, posebno jednom od stubova ovog procesa – memorijalizaciji?

Milioni za spomenike
koji ne doprinose pomirenju

“Do sada su se izmijenila četiri gradonačelnika i četiri predsjednika Skupštine i niko od njih nije imao u sebi dovoljno ljudskosti da napravi historijski iskorak i odobri izgradnju prvog spomenika za civilne žrtve rata u Prijedoru”.

Fikret Bačić

Spomenici u službi
pomirenja ili podjela

Spomenik u Srebrenici. Foto: Detektor

Reparacije i osjećaj pravde
za pretrpljena iskustva

BiH ne ispunjava
međunarodne preporuke

Impressum